Rusia paralajmëron se mund të heqë dorë nga pakti bërthamor me Perëndimin

Një zyrtar i lartë rus ka paralajmëruar se Moska mund të reagojë ndaj sanksioneve perëndimore lidhur me sulmin e saj ndaj Ukrainës duke hequr dorë nga pakti i fundit i mbetur i armëve bërthamore dhe duke ngrirë asetet perëndimore.

Dmitry Medvedev, ish-presidenti i Rusisë dhe aktualisht nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë i kryesuar nga presidenti Vladimir Putin, reagoi pas një sërë sanksionesh gjymtuese të vendosura nga Bashkimi Evropian, Britania, Amerika dhe aleatët e tjerë.

Medvedev i përshkroi sanksionet si një pasqyrim i “pafuqisë politike” perëndimore, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv

Në komentet e postuara në faqen e tij në median sociale ruse VKontakte, Medvedev tha se sanksionet mund t’i ofrojnë Moskës një justifikim për një rishikim të plotë të lidhjeve të saj me Perëndimin, duke sugjeruar që Rusia mund të tërhiqet nga traktati i ri START i kontrollit të armëve bërthamore që kufizon ShBA-në. dhe arsenalet bërthamore ruse.

Medvedev ngriti gjithashtu perspektivën e ndërprerjes së marrëdhënieve diplomatike me vendet perëndimore, duke thënë se “nuk ka nevojë të veçantë për ruajtjen e marrëdhënieve diplomatike” dhe duke shtuar se “ne mund të shikojmë njëri-tjetrin me dylbi dhe me armë”. Ai vuri në dukje mundësinë e ngrirjes së aseteve perëndimore në vend nëse Perëndimi vazhdon me kërcënimet për ngrirjen e aseteve ruse.

Lajmet Rusia paralajmëron se mund të heqë dorë nga pakti bërthamor me Perëndimin >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!