Eurodeputeti austriak: Pesë shtetet e BE-së duhet ta njohin menjëherë Kosovën

Mandl është anëtar i delegacionit parlamentar në Bosnje-Hercegovinë dhe Kosovë dhe kryetar i Grupit jopartiak të Miqësisë së Kosovës dhe përfaqësues për Kosovën i Partisë Popullore Evropiane në Parlamentin Evropian.

Prandaj, ai merret intensivisht me gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor, transmeton Rahoveci INFO.

Së fundmi, Mandl ishte përgjegjës për raportin mbi luftimin e krimit të organizuar në Ballkanin Perëndimor si kryenegociatori për Parlamentin Evropian si dhe drejtoi misionin e vëzhgimit të zgjedhjeve të BE-së për zgjedhjet lokale në Kosovë në vjeshtë.

“Lufta e agresionit kundër Ukrainës, një vend që bazohet në vlerat tona të demokracisë dhe sundimit të ligjit, ka çuar në disa zhvillime irrituese në Ballkanin Perëndimor. Ndërsa pesë shtete mbështesin qartë unitetin e Evropës kundër sulmit rus, ka tendenca irrituese nga ana e udhëheqjes serbe, distancimi nga BE-ja, mungesa e solidaritetit ndaj Ukrainës dhe mirëkuptimi për agresorin”, shprehet qartë Mandl.

“Qytetarët e Serbisë meritojnë struktura në të gjitha nivelet që respektojnë vlerat tona evropiane. Evropa meriton unitet në diversitet. Ukraina meriton solidaritet dhe udhëheqja ruse meriton sanksione me efekt të plotë. Të gjitha institucionet e BE-së tani duhet t’i bëjnë urgjentisht thirrje Serbisë që të distancohet qartë nga çdo formë luftarake. Përndryshe, negociatat e anëtarësimit në BE do të ishin një ndërmarrje e kotë. Po ashtu, normalizimi i marrëdhënieve me Republikën e Kosovës duhet të përfundojë menjëherë, dhe njohja duhet të përgatitet pa vonesë”, thotë Mandl.

Eurodeputeti shton: “Tani është koha që ato pesë shtete anëtare që ende nuk e kanë njohur Kosovën ta bëjnë këtë përfundimisht. Qiproja, Greqia, Rumania, Sllovakia dhe Spanja duhet ta njohin menjëherë Republikën e Kosovës. Kjo do të ishte gjithashtu një shenjë e fortë e unitetit të vlerave të komunitetit evropian. Objektivisht asgjë nuk flet kundër saj, por gjithçka flet për të. Momenti është tani.”

“Është e kuptueshme që presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen po flet për anëtarësimin e Ukrainës në BE në këtë situatë. Por para se të ndodhë kjo, gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor duhet të pranohen përfundimisht. Ky është një rajon shumë më i vogël, i cili është shumë më i avancuar në pjekurinë e tij në BE”, përfundon Mandl. /Rahoveci INFO/

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!