Putin është ‘i izoluar nga bota’, thotë Biden

Presidenti amerikan Joe Biden e ka kritikuar ashpër Vladimir Putinin gjatë fjalimit të tij.

“Sulmi i fundit i Putinit ndaj Ukrainës ishte i paramenduar dhe i paprovokuar”, tha Biden duke vazhduar: “Ai hodhi poshtë përpjekjet e përsëritura në diplomaci. Ai mendoi se Perëndimi dhe NATO nuk do të përgjigjeshin. Dhe ai mendoi se mund të na ndante në shtëpi. Putini e kishte gabim. Ne ishim gati”.

Ai përmendi “muajt” e shpenzuar për ndërtimin e një koalicioni të “kombeve të tjera liridashëse nga Evropa dhe Amerika në Azi dhe Afrikë për t’u përballur me Putinin”.

Ai thotë: “Kam kaluar orë të panumërta duke bashkuar aleatët tanë evropianë. Ne ndamë me botën paraprakisht atë që e dinim se po planifikonte Putini dhe saktësisht se si ai do të përpiqej të justifikonte në mënyrë të rreme agresionin e tij. Ne i kundërshtuam gënjeshtrat e Rusisë me të vërtetën. Dhe tani që ai ka vepruar, bota e lirë po e sheh atë përgjegjës”.

Biden shtoi: “Ne po i shkaktojmë dhimbje Rusisë dhe po mbështesim popullin e Ukrainës. Putini tani është i izoluar nga bota më shumë se kurrë”.

Lajmet Putin është ‘i izoluar nga bota’, thotë Biden >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!