Rusia hedh raketë në Qendrën Përkujtimore të Holokaustit “Babyn Yar”, Izraeli nuk e kritikon

Një sulm raketor rus që dukej se synonte një kullë televizive në kryeqytetin e Ukrainës të martën, goditi gjithashtu memorialin aty pranë të Holokaustit Babyn Yar, vendin e një masakre të Luftës së Dytë Botërore, tha presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky në Twitter.

Sipas zyrtarëve ukrainas, në këtë sulm u vranë pesë persona.

Për botën: çfarë kuptimi ka të thuash ‘kurrë më’ për 80 vjet, nëse bota qëndron e heshtur kur një bombë bie në të njëjtin vend të Babyn Yar? Të paktën 5 të vrarë. Historia po përsëritet…”, shkroi Zelensky në Twitter.

Sulmi i së martës ishte shembulli i fundit i asaj që grupet e të drejtave të njeriut i kanë përshkruar si sulme pa dallim nga forcat ruse. Moska ka thënë se synon vetëm infrastrukturën ushtarake, por raketa dhe predha artilerie kanë goditur zonat e banuara në Kiev, Kharkiv dhe në të gjithë Ukrainën.

Muzeu i Holokaustit Yad Vashem në Jerusalem në një deklaratë denoncoi sulmin dhe i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që “ta ruajë jetën e civilëve si dhe këto vende historike për shkak të vlerës së tyre të pazëvendësueshme”.

“Ne vazhdojmë t’i ndjekim me shqetësim të madh aktet skandaloze të agresionit që po kryhen kundër objektivave civile në Ukrainë”, thuhet në deklaratë.

Ministri i Jashtëm izraelit, Yair Lapid, tha në një deklaratë se Izraeli do të ndihmojë në rindërtimin e vendit. Ai e dënoi sulmin, por nuk përmendi rolin e Rusisë në të. Izraeli, teksa mbështet Ukrainën, ka shmangur kritikat publike ndaj Rusisë.

Babyn Yar, ose Babi Yar, është një përroskë në periferi të Kievit ku, mbi dy ditë në shtator të vitit 1941, më shumë se 33 mijë hebrenj u qëlluan për vdekje nga skuadrat vrasëse të udhëhequra nga nazistët në një fushatë kundër Bashkimit Sovjetik.

Memoriali i Holokaustit Babyn Yar u hap vitin e kaluar pas vonesave të përsëritura. Kryetari i qendrës, Natan Sharansky, lindi në Ukrainë dhe ishte një nga “refuzuesit” më të famshëm – hebrenjtë në Bashkimin Sovjetik që kundërshtuan haptazi ndalimet e emigrimit hebre.

Greva gjithashtu pati jehonë në komunitetet hebraike në mbarë botën pas pretendimit të Putinit se ai pushtoi Ukrainën për të “denazifikuar” qeverinë e saj dhe për të ndaluar një “gjenocid”, një pohim pa bazë faktike dhe që analistët thonë se synon diskreditimin e Zelensky-t dhe nacionalistëve të tjerë ukrainas  kundër kontrollit rus.

“Putini kërkon të shtrembërojë dhe manipulojë Holokaustin për të justifikuar një pushtim të paligjshëm të një vendi sovran demokratik, kjo është krejtësisht e neveritshme”, tha Sharansky në një deklaratë të martën. “Është simbolike që ai fillon të sulmojë Kievin duke bombarduar vendin e Babyn Yar, masakrës më të madhe të nazistëve”.

Zelensky është gjithashtu hebre dhe disa nga anëtarët e familjes së tij vdiqën në Holokaust. Ndërsa gjyshi i tij mbijetoi, tre nga xhaxhallarët e Zelenskyt u ekzekutuan si pjesë e gjenocidit të udhëhequr nga gjermanët ndaj hebrenjve evropianë gjatë luftës. Rreth 1.5 milionë nga 6 milionë hebrenj të vrarë ishin ukrainas.

Ka disa grupe paraushtarake nacionaliste ukrainase, si lëvizja Azov dhe Sektori i Djathtë, dhe një parti e ekstremit të djathtë, Svoboda, e cila mban një vend në parlament. Por ata kanë pak mbështetje publike.

Retorika e Putinit synon t’ua shesë luftën rusëve në shtëpi, për të cilët bisedat për luftimin e fashizmit ende rezonojnë thellë, tha Timothy Snyder, një profesor i historisë në Universitetin Yale.

Kritikët e retorikës së Putinit, përfshirë Zelensky, thonë se ai po shfrytëzon traumën e luftës dhe po e shtrembëron historinë e saj për interesat e tij.

Praktikimi i judaizmit dhe ritualeve hebraike u ndalua në mënyrë efektive në Bashkimin Sovjetik. Zelensky në një intervistë të vitit 2020 tha se ai u rrit në një “familje të zakonshme çifute sovjetike” që si “shumica e familjeve hebreje në Bashkimin Sovjetik nuk ishin fetare. Ju e dini që feja nuk ekzistonte në shtetin sovjetik si e tillë”.

Kur Putin pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, aty jetonin të paktën 43 mijë hebrenj. Ashtu si ukrainasit e tjerë, që nga fillimi i luftës disa kanë ikur nga shtëpitë e tyre për në qytete të tjera ose vende të tjera, dhe disa kanë qëndruar./washingtonpost

 

Lajmet Rusia hedh raketë në Qendrën Përkujtimore të Holokaustit “Babyn Yar”, Izraeli nuk e kritikon >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!