Më shumë se 1.3 milionë njerëz kanë ikur nga Ukraina në Poloni

Të paktën 1.33 milionë njerëz kanë mbërritur në Poloni nga Ukraina që kur Rusia nisi pushtimin e saj ushtarak, tha të mërkurën ambasada e Polonisë në Bashkimin Evropian, duke cituar shifra nga agjencia e rojes kufitare të vendit.

“Ndër ta, 93% janë ukrainas, 1% janë polakë dhe 6% janë nga 100 vende të tjera të ndryshme”, thuhet në postim.

Vetëm të martën, rreth 125,800 njerëz kaluan në Poloni, sipas agjencisë, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Lajmet Më shumë se 1.3 milionë njerëz kanë ikur nga Ukraina në Poloni >> Rahoveci.info.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!