Trupat ruse kapin spitalin e Mariupolit dhe marrin peng 500 njerëz, thotë udhëheqësi rajonal

Trupat ruse kanë kapur një spital në Mariupol dhe kanë marrë peng rreth 500 njerëz, tha udhëheqësi rajonal Pavlo Kyrylenko.

Ai tha se forcat ruse çuan 400 njerëz nga shtëpitë fqinje në Spitalin Rajonal të Kujdesit Intensiv, ku ata u bashkuan me rreth 100 mjekë dhe pacientë brenda.

Trupat po përdorin ata brenda spitalit si mburoja njerëzore dhe nuk lejojnë askënd të largohet, tha ai.

“Është e pamundur të largohesh nga spitali, ata po qëllojnë fort”, tha Kyrylenko, përcjell Klankosova.tv

Ai tha se ndërtesa kryesore e spitalit është dëmtuar rëndë nga granatimet, por stafi mjekësor po vazhdonte të trajtonte pacientët në repartet e improvizuara të vendosura në bodrum.

Ai i bëri thirrje botës që t’i përgjigjet këtyre “shkeljeve të rënda të normave dhe zakoneve të luftës, këtyre krimeve skandaloze kundër njerëzimit”.

Lajmet Trupat ruse kapin spitalin e Mariupolit dhe marrin peng 500 njerëz, thotë udhëheqësi rajonal >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!