Mercedes pritet të vendos ekrane kudo, madje edhe në dorëzat e veturave

Na duhej vetëm kjo. Imagjinoni këtë skenë: i afroheni makinës dhe doreza e derës jo vetëm që tërhiqet automatikisht, por shfaq edhe një mesazh në ekranin e vogël brenda. Vetura zbulon pronarin duke përdorur një sinjal nga një smartphone, falë një aplikacioni të para-instaluar.

Automjeti e njeh përdoruesin dhe e printon emrin e tij në ekranin e dorezës së derës. Mund të shfaqë gjithashtu temperaturën aktuale dhe parashikimin e motit. Për t’i kujtuar, të themi, pronarit të kthehet për një ombrellë.

Ky nuk është fundi i dorezës së ekranit. Mund t’i tregojë pronarit kohën e parashikuar të mbërritjes në zyrë ose, gjatë kthimit nga puna, sa kohë do të udhëtojë në shtëpi. Ekrani gjithashtu do të jetë në gjendje të ndryshojë ngjyrën në varësi të faktit nëse vetura është e kyçur apo jo.

Ndoshta ju, si ne, keni menduar se kjo ishte thjesht marrëzi e panevojshme, sepse kur shkoni te vetura, tashmë e shihni sa është ora? Epo, nuk do të thotë, sepse nëse zotëroni një makinë si p.sh. Mercedes EQS superluksoz, e filloni ditën në garazh, kështu që nuk e dini nëse mund të bjerë shi.

Është herët në mëngjes, kështu që sistemi juaj automatik i ngritjes së grilave nuk është ndezur ende. Keni pirë kafen tuaj të mëngjesit nën ndriçimin artificial, i cili ndizet automatikisht pasi zinte ora e ziles në orën inteligjente. Një shofer personal (ose autopilot) u plak rrugës për në punë dhe nuk i kushtove vëmendje motit jashtë sepse kishe një bisedë të rëndësishme biznesi në telefon gjatë vozitjes.

Duke marrë parasysh të gjitha këto, si do ta dinit se si është moti jashtë nëse nuk do ta lexonit te doreza në derën e Mercedesit tuaj? Ndoshta ka kuptim në fund të fundit, apo jo? /Rahoveci.INFO/

Lajmet Mercedes pritet të vendos ekrane kudo, madje edhe në dorëzat e veturave >> Rahoveci.INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!