Ambasada ruse në ShBA mohon deportimin me forcë të ukrainasve në Rusi

Ambasada ruse në ShBA i është përgjigjur raporteve për të ashtuquajturat “kampe filtrimi” të krijuara nga forcat ruse në Mariupol.

Kjo pason pretendimet e kryetarit të bashkisë së Mariupolit, Vadim Boychenko, se mijëra banorë ishin dërguar në kampe, ku forcat ruse sekuestruan telefonat dhe dokumentet e tyre, përpara se t’i deportonin me forcë në Rusi.

Por ambasada thotë se Rusia po operon vetëm pika kontrolli “për të shmangur operacionet e devijimit” nga ushtria ukrainase dhe për të lejuar forcat ruse të “inspektojnë me kujdes mjetet motorike që shkojnë në rajone të sigurta”, përcjell Klankosova.tv

“Ushtria ruse nuk krijon asnjë pengesë për popullatën paqësore, por i ndihmon ata të qëndrojnë gjallë, duke siguruar ushqim dhe ilaçe”, shtohet në deklaratë.

Lajmet Ambasada ruse në ShBA mohon deportimin me forcë të ukrainasve në Rusi >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!