Zelensky: Duhet ta ndalojmë këtë luftë sa më shpejt të jetë e mundur

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, sot tha se lufta e Rusisë në vendin e tij duhet të përfundojë menjëherë.

“Ne duhet ta ndalojmë këtë luftë sa më shpejt të jetë e mundur, duhet të nxjerrim trupat armike nga Ukraina”, tha Zelensky në fjalimin e tij drejtuar parlamentit italian.

Ai falënderoi Italinë dhe vendet e tjera për pritjen e njerëzve ukrainas që kanë ikur nga lufta, shkruan Anadolu, transmenton Klankosova.tv.

Në fjalimin e tij përmes video-lidhjes, Zelensky përsëriti se Ukraina kurrë nuk ka kërkuar të fillojë apo të jetë në luftë. Ai tha se “vetëm një person” duhet të ndalet për të shpëtuar miliona, duke nënkuptuar presidentin rus, Vladimir Putin.

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës, e cila filloi më 24 shkurt, është denoncuar ashpër nga komuniteti ndërkombëtar dhe është përballur me sanksione dhe kontrolle të eksportit të ashpër perëndimor. Pasojat ekonomike janë përkeqësuar nga një eksod i kompanive globale nga Rusia.

Lajmet Zelensky: Duhet ta ndalojmë këtë luftë sa më shpejt të jetë e mundur >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!