23 vjet nga masakrat në Krushë të Madhe, Fortesë, Brestoc dhe Celinë të Rahovecit (VIDEO)

Sot janë bërë 23 vjet që nga masakrat në fshatrat Fortesë, Brestoc, Krushë dhe Celinë të Komunës së Rahovecit.

Në luftën e vitit 1999 në Fortesë janë vrarë 69 martirë, në Brestoc 5 dëshmorë dhe 49 martirë dhe në Celinë janë vrarë 75 martirë.

Ndërkaq, masakra në Krushë të Madhe është masakra më e madhe që ka ndodhur në Kosovë gjatë luftës së viteve 1998-1999, përcjell Klankosova.tv.

Më 25, 26 e 27 mars të vitit 1999, në fshatin Krushë të Rahovecit janë masakruar 243 persona, ndërsa 893 shtëpi private dhe shoqërore u dogjën.

Storia e përgatitur nga Rahoveci.info në vitin 2019, për përkujtimin e viktimave të këtyre masakrave:

Lajmet 23 vjet nga masakrat në Krushë të Madhe, Fortesë, Brestoc dhe Celinë të Rahovecit (VIDEO) >> Rahoveci.info.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!