SHBA-ja dërgon 300 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën

SHBA-ja thotë se do të sigurojë 300 milionë dollarë shtesë (229 milionë dollarë) ndihmë për sigurinë për Ukrainën.

Ndihma më e fundit përfshin sisteme raketash të drejtuara me lazer, dronë taktikë, Humvee, syze për shikimin e natës, mitralozë dhe furnizime mjekësore.

Kjo do të thotë që SHBA-ja tani ka dhuruar 1.6 miliardë dollarë për Kievin që nga fillimi i luftës më shumë se pesë javë më pare, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Në një deklaratë, Departamenti i Mbrojtjes tha se financimi i ri “përfaqëson fillimin e një procesi kontraktimi për të ofruar aftësi të reja për Forcat e Armatosura të Ukrainës”.

Gjithashtu të premten, Departamenti i Tregtisë vendosi sanksione ndaj 120 njësive në sektorët e mbrojtjes, hapësirës ajrore dhe detare ruse dhe bjelloruse.

“Vendimi i Vladimir Putinit për të sulmuar Ukrainën e ka izoluar vendin dhe ekonominë e tij nga tregtia globale dhe veprimi i sotëm e çon më tej atë izolim”, tha Sekretarja e Tregtisë, Gina Raimondo.

Lajmet SHBA-ja dërgon 300 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!