Mësuesi që përdhunoi 13 nxënëse, tetë prej të cilave i la shtatzënë, dënohet me vdekje

Një mësues që përdhunoi 13 vajza në një shkollë me konvikt islamik në Indonezi tani po përballet me dënimin me vdekje, ka thënë sot gjykata, pasi ai fillimisht ishte dënuar me burgim të përjetshëm.

Herry Ëiraëan – për të cilin gjyqtarët thanë se ka përdhunuar 13 vajza, të moshës 12 deri në 16 vjeç dhe i la shtatzënë të paktën nëntë nga viktimat, u dënua me burgim të përjetshëm në shkurt.

Rasti tronditës ka nxjerrë në pah nevojën për të mbrojtur fëmijët nga dhuna seksuale në shkollat ​​fetare të konviktit të Indonezisë.

“Ne dënojmë të pandehurin me dënim me vdekje”, tha gjyqtari në një deklaratë të hënën të postuar në faqen e internetit të Gjykatës së Lartë të Bandung, transmeton Klankosova.tv.

Ira Mambo, avokatja e Herrit, nuk pranoi të komentonte nëse do të kishte një apel, duke përmendur nevojën për të parë vendimin e plotë nga gjykata.

Një zëdhënës i zyrës së prokurorisë lokale tha gjithashtu se do të priste të merrte vendimin përfundimtar përpara se të komentonte.

Zyrtarët indonezianë, duke përfshirë ministrin e mbrojtjes së fëmijëve të vendit, kishin mbështetur gjithashtu thirrjet për dënimin me vdekje, megjithëse komisioni kombëtar i të drejtave të njeriut, i cili kundërshton dënimin me vdekje, tha se nuk ishte i përshtatshëm.

Indonezia, vendi më i madh në botë me shumicë myslimane, ka dhjetëra mijëra shkolla me konvikte islamike dhe shkolla të tjera fetare që shpesh ofrojnë të vetmen mënyrë për fëmijët e familjeve më të varfra për t’u arsimuar.

Lajmet Mësuesi që përdhunoi 13 nxënëse, tetë prej të cilave i la shtatzënë, dënohet me vdekje >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!