Shala kritikon Qeverinë Kurti, lavdëron atë të Thaçit

Deputeti i PDK-së, Ferat Shala, ka kritikuar konkursin e fundit në KEK, për të cilin u bë shumë zhurmë, duke thënë se Qeveria Kurti ka vendosur menaxhment të dëgjueshëm politik dhe rekrutimet kanë qenë mbi bazë partiake dhe familjare.

“Pas më shumë se një viti të Qeverisë Kurti, ne kemi pritur rezultatet e para në sektorin energjetik. Fatkeqësisht rezultatet e vetme janë ndërhyrjet politike në institucionet e pavarura dhe ndërmarrjet publike si ZRrE, KOSTT, KEK e kështu me radhë. Ndërhyrjet e fundit në ndërmarrjen më strategjike të vendit, KEK-un, duke vendosur menaxhment tipik të dëgjueshëm politik dhe joprofesional dhe duke vazhduar me rekrutime mbi baza partiake dhe familjare janë jashtëzakonisht shqetësuese për institucionet e shtetit dhe shoqërinë tonë”.

Shala, në seancën e sotme të Kuvendit, tha se kryeministri Albin Kurti do të duhej ta vizitonte sot KEK-un dhe t’i jepte shumë përgjigje, sipas tij, të munguara punëtorëve të KEK-ut.

“Kjo është e papranueshme, e paligjshme dhe e dëmshme për sektorin e prodhimit vendor të energjisë. Kjo është lëndë për drejtësinë. Sot kryeministri do të duhej ta vizitonte KEK-un dhe t’i kërkonte falje punëtorëve për premtimet që u kishte dhënë. Do të duhej të kërkonte falje për të gjitha shkeljet që po ndodhin në menaxhimin e KEK-ut, për anashkalimin e ekspertëve vendorë dhe atyre të huaj duke i paguar shtrenjtë ata. Sot kryeministri do të duhej të vizitonte KEK-un dhe t’i informonte punëtorët se ku shkuan 20 milionë euro të ndara nga qeveria për KEK-un, se si u menaxhua kriza energjetike, dhe për KEDS-in që s’po ia kthen rreth 60 milionë euro mjete financiare. Këto një ditë do të jenë pjesë e hetimit parlamentar të cilin kryeministri dhe mazhoranca po e bllokon”.

Deputeti i PDK-së e kritikoi Qeverinë Kurti, derisa lavdëroi fort atë të ish-shefit të tij partiak Hashim Thaçi.

“I hoqi gjeneratorët nga ekonomia e familjeve tona. E hoqi errësirën dhe ktheu dritën në çdo shtëpi tonën. Qeveria e Hashim Thaçit investoi projekte në revitalizimin e KEK-ut në infrastrukturë, në hapjen e minierave të reja dhe shumë pjesë dytësore të energjisë. Krijoi stabilitet energjetik me çmimin më të lirë në rajon dhe Evropë për qytetarin. Vetëm në termocentralin Kosova B nga viti 2010 janë realizuar 15 projekte kapitale në vlerë mbi 50 milionë euro, ndërsa në miniera nga viti 2009 janë realizuar projekte të mëdha kapitale”.

Lajmet Shala kritikon Qeverinë Kurti, lavdëron atë të Thaçit >> Rahoveci.info.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!