Von der Leyen e Borrell rrugës për në Kiev

Shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell janë rrugë për në Kiev.

Vod der Leyen posoti një fotografi në llogarinë e saj në Tëitter, duke ecur skaj një treni së bashku me kryeministrin e Sllovakisë, Eduard Heger, i cili iu bashkua vizitës.

Shefi i Komisionit Evropian do të takohet me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky “dikur” të premten, sipas zëdhënësit presidencial ukrainas Sergei Nikiforov, duke mos e bërë të ditur orën e saktë për shkaqe sigurie

Vizita vjen pasi BE-ja miratoi paketën e pestë të sanksioneve kundër Rusisë të enjten në mbrëmje, duke vendosur një ndalim importi për qymyrin rus.

Kujtojmë se vizitë kufirit Poloni – Ukrainë, i ka bërë edhe ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani.

Osmani këtë vizitë e bëri me homologët e tij të Polonisë, Zbignjev Rau, atë të Ukrainës Dimitro Kuleba dhe ministren e Punëve të Jashtme të Suedisë, An Linde.

 

Lajmet Von der Leyen e Borrell rrugës për në Kiev >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!