14 vjet nga miratimi i Kushtetutës së Kosovës (VIDEO)

Sot janë bërë 14 vjet nga miratimi i aktit më të lartë juridik, Kushtetutës së Kosovës.

Pjesa më e madhe e kësaj kushtetute rrjedh nga Plani i ish-presidentit Martti Ahtisaarit, duke i dhënë kështu të drejta specifike grupeve minoritare dhe një ambient më të sigurt për të gjithë qytetarët e Kosovës, njofton Klankosova.tv

Kushtetuta e definon Kosovën si një shtet me pikëpamje neutrale ndaj fesë – neni 8. Ajo ka 14 kapituj dhe 162 nene.

Sot për nder të kësaj dite Federata Sportive e Punëtorëve të Kosovës dhe Federata e Pingpongut, organizojnë një turne në ora 10, në Pallatin e Rinisë në Prishtinë.

Lajmet 14 vjet nga miratimi i Kushtetutës së Kosovës (VIDEO) >> Rahoveci.info.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!