Profesori irlandez: Është një detyrë morale të armatoset Ukraina

Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin Westminsterit në Lodër, Aidan Hehir, ka folur për pushimin rus në Ukrainë.

Ai thotë se është një detyrë morale që të armatoser Ukraina, transmeton Klankosova.tv.

Hehir, i cili ka shkruar gjashtë libra mbi ndërhyrjen humanitare dhe e fundit është në “R2P”.

Përgjegjësia për Mbrojtjen – e njohur si R2P – është një normë ndërkombëtare që synon të sigurojë që bashkësia ndërkombëtare të mos dështojë më kurrë për të ndalur krimet e mizorive masive të gjenocidit, krimeve të luftës, spastrimit etnik dhe krimeve kundër njerëzimit.

Por, Hehir këtë libër e quan si një “normë boshe”, pa përmbajtje sepse sipas tij nuk zbatohet kurrë, e pazbatueshme, në të vërtetë kundër produktive dhe se e largon vëmendjen nga ajo që mund të bëhet në të vërtetë.

 

Lajmet Profesori irlandez: Është një detyrë morale të armatoset Ukraina >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!