Ukraina thotë se ka vrarë edhe dy gjeneralë të tjerë rusë

Ushtria ukrainase pretendon se ka “eliminuar” dy gjeneralë të tjerë rusë gjatë luftimeve në rajonin juglindor Kherson.

Një gjeneral i tretë nga Ushtria e Përgjithshme e 49-të e Rusisë u tha se ishte plagosur rëndë dhe një qendër komanduese lëvizëse u shkatërrua, sipas përditësimit të inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.

Ekspertët perëndimorë thonë se më shumë gjeneralë rusë janë vrarë në aksion në Ukrainë sesa në çdo konflikt tjetër që nga Lufta e Dytë Botërore, duke reflektuar mungesën e përgatitjes që mund të kërkojë që oficerët e lartë të vënë veten në rrezik, përcjell Klankosova.tv

Më herët, vetë inteligjenca e mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar sugjeroi se forcat ukrainase po bënin kundërsulme të suksesshme dhe po vazhdonin të pengonin përparimet ruse në zonat lindore.

Lajmet Ukraina thotë se ka vrarë edhe dy gjeneralë të tjerë rusë >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!