Inteligjenca e Mbretërisë së Bashkuar: Ukraina zmbrapsi sulmet ruse në lindje

Inteligjenca e Mbrojtëse e Mbretërisë së Bashkuar në raportin e saj të fundit ka thënë se Ukraina ka zmbrapsur sulme të shumta ruse përgjatë vijës së kontaktit në rajonin lindor të vendit Donbas.

Në këtë raport thuhet se rezistenca e Ukrainës ka qenë e fortë në të gjitha akset, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

“Pavarësisht se Rusia ka bërë disa përfitime territoriale, rezistenca e Ukrainës ka qenë e fortë në të gjitha akset dhe ka shkaktuar kosto të konsiderueshme për forcat ruse. Morali i dobët rus dhe koha e kufizuar për të rindërtuar, ripajisur dhe riorganizuar forcat nga ofensivat e mëparshme ka të ngjarë të pengojnë efektivitetin luftarak rus”, thuhet në raport.

Lajmet Inteligjenca e Mbretërisë së Bashkuar: Ukraina zmbrapsi sulmet ruse në lindje >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!