OSBE thotë se anëtarëve të saj u është privuar liria në Donetsk dhe Luhansk

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka thënë se po punon për të siguruar lirimin e një numri anëtarësh të Misionit Special të Monitorimit (SMM) të cilët janë arrestuar në Ukrainën lindore.

“OSBE-ja është jashtëzakonisht e shqetësuar që një sërë anëtarësh të misionit kombëtar të SMM janë privuar nga liria në Donetsk dhe Luhansk. OSBE po përdor të gjitha kanalet e disponueshme për të lehtësuar lirimin e stafit të saj,” tha ajo, duke shtuar se nuk ishte në gjendje të jepte më shumë detaje në këtë fazë.

Separatistët e mbështetur nga Moska kanë kontrolluar rajonet juglindore të Ukrainës, Donetsk dhe Luhansk, të njohura kolektivisht si Donbas, për gati tetë vjet.

OSBE-ja është organizata ndërqeveritare më e madhe rajonale në botë e orientuar drejt sigurisë me statusin e vëzhguesit në Kombet e Bashkuara.

Mandati i tij përfshin çështje të tilla si kontrolli i armëve, promovimi i të drejtave të njeriut, liria e shtypit dhe zgjedhjet e lira dhe të ndershme.

Lajmet OSBE thotë se anëtarëve të saj u është privuar liria në Donetsk dhe Luhansk >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!