Arkeologu Ferri për Ditën e Shën Gjergjit: Është ringjallja e natyrës (VIDEO)

E njëjta ditë, sipas profesorit  të mitologjisë, njëherësh arkeolog Dr. Naser Ferri, ka prejardhje pagane, dhe shënohet ndër popuj të botës.

I njëjti në “Sytë 7” në Rahoveci.info, ka thënë se kjo ditë është me e theksuar në vendet e Ballkanit, ndonëse festohet me emërtime të ndryshme.

Ai është shprehur se Shën Gjergji shënon fundin e dimrit dhe ringjalljen e natyrës, përcjell Klankosova.tv.

Ferri, në “Sytë 7” ka dhënë detaje edhe mbi qëndrimet e religjioneve mbi këtë festë.

E se si festohet, dhe nga kush më shumë, mund ta ndjekni intervistën e plotë.

Lajmet Arkeologu Ferri për Ditën e Shën Gjergjit: Është ringjallja e natyrës (VIDEO) >> Rahoveci.info.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!