Ligjvënësit në Somali mblidhen për të zgjedhur presidentin e ri

Parlamentarët somalezë u takuan të dielën për të votuar për një president të ri, derisa vendi lufton me kërcënimet e vazhdueshme të dhunës dhe një krize të madhe ushqimore.

Në një fushë të mbushur me 35 aspirantë, ish-presidentët Sharif Sheikh Ahmed dhe Hassan Sheikh Mohamud ishin kryesuesit, sipas analistëve, edhe pse sundimi i tyre nuk arriti të frenonte korrupsionin ose një luftë nga grupet e armatosura.

Votimi i mbështetur nga Kombet e Bashkuara u vonua me më shumë se një vit për shkak të grindjeve në qeveri, por duhet të mbahet këtë muaj për të siguruar një program prej 400 milionë dollarësh të Fondit Monetar Ndërkombëtar.

Megjithëse vetëm mbajtja e votimit ishte një lloj suksesi, shumë në vendin me 15 milionë banorë ishin skeptikë për përparimin e vërtetë. Kandidatët kryesorë ishin fytyra të vjetra të ricikluara nga e kaluara, të cilët kishin bërë pak për t’i ndihmuar ata, dhe vota të tilla tradicionalisht dominoheshin nga ryshfeti, ankoheshin ata.

Presidenti aktual Mohamed Abdullahi Mohamed, dukej se nuk kishte gjasa të rizgjidhej pasi humbi mbështetjen në votimin parlamentar të muajit të kaluar.

Votimi mund të fillojë vetëm pasi dy të tretat e anëtarëve të të dy dhomave të parlamentit janë të pranishëm, me procesin që pritet të zgjasë disa orë dhe të zgjasë deri në orët e vona të natës.

Katër kandidatë u larguan nga gara të shtunën dhe më shumë pritet ta bëjnë këtë gjatë raundeve të shumta të votimit, duke ngushtuar opsionet derisa të zgjidhet një fitues.

 

 

Lajmet Ligjvënësit në Somali mblidhen për të zgjedhur presidentin e ri >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!