Lufta në Ukrainë mund të godasë trajtimin e fëmijëve të kequshqyer, thotë UNICEF

Kostoja e ushqimit terapeutik të gatshëm për t’u ngrënë është vendosur të rritet deri në 16 për qind për shkak të pushtimit rus të Ukrainës dhe ndërprerjeve të tjera të lidhura me pandeminë.

Paralajmërimi vjen nga UNICEF-i, i cili po fliste për koston e trajtimit shpëtimtar të nevojshëm për të ndihmuar fëmijët më të kequshqyer.

Trajtimi është një pastë me energji të lartë që përfshin përbërës të tillë si kikirikë, vaj, sheqer dhe lëndë të tjera ushqyese.

Një paketë që përmban 150 pako, të mjaftueshme për gjashtë deri në tetë javë që duhen për të rikthyer shëndetin e një fëmije të kequshqyer rëndë, kushton mesatarisht 41 dollarë.

UNICEF tha se pa më shumë fonde në gjashtë muajt e ardhshëm, 600 mijë fëmijë të tjerë mund të humbasin.

Edhe para luftës dhe efekteve të saj në sigurinë ushqimore, dy në tre fëmijë nuk kishin akses në ushqimin terapeutik të nevojshëm për të shpëtuar jetën e tyre, tha organizata.

Lajmet Lufta në Ukrainë mund të godasë trajtimin e fëmijëve të kequshqyer, thotë UNICEF >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!