Rusia sulmon Kharkivin, dy javë pasi jeta kishte filluar të kthehej në normalitet aty

Artileria ruse ka goditur qytetin e Kharkivit për herë të parë në dy javë, pikërisht kur jeta në qytetin e dytë të Ukrainës po fillonte të kthehej në normalitet, pasi trupat ruse u larguan nga qytetet dhe fshatrat e tij periferike.

Guvernatori rajonal i Kharkiv, Oleh Synehubov, tha se të paktën nëntë persona ishin vrarë dhe 17 u plagosën në sulmet në pjesën veriore të qytetit.

Qyteti kryesisht rusisht-folës pranë kufirit të dy vendeve u sulmua rëndë gjatë ditëve të para të luftës, teksa forcat ruse u përpoqën të merrnin kontrollin, por ato u shtynë përsëri në periferi. Rusët dërguan artileri dhe raketa në qytet, në një rast duke shkatërruar ndërtesën e administratës rajonale.

Pasdite, një krater predhash u hodh në rrugën “Otakara Yarosha”, përballë një blloku banesash, nga i cili ishin shkatërruar dritaret në të pesë katet. Policia në vendngjarje tha se nuk e dinte se sa njerëz kishin vdekur atje, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Një fluks i vazhdueshëm banorësh kishte filluar të kthehej në shtëpitë e tyre në qytet. Disa kafene dhe restorante ishin hapur, njerëzit po shëtisnin në parqet e qytetit të enjten në mëngjes dhe këtë javë edhe metroja filloi të funksionojë përsëri për herë të parë që nga pushtimi. Në javët e fundit, Kharkiv ka qenë një lloj strehe për bomba, me mijëra që po jetojnë në vendet nëntokësore.

Pasi Rusia dështoi në sulmet e saj në Kiev dhe Kharkiv në ditët e para të luftës, Moska ka përqendruar shumicën e përpjekjeve të saj në një ofensivë të përgjakshme për të marrë më shumë territor në rajonin e Donbasit. Por sulmet e së enjtes ngritën frikën se Kharkiv mund të jetë ende në rendin e ditës.

Lajmet Rusia sulmon Kharkivin, dy javë pasi jeta kishte filluar të kthehej në normalitet aty >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!