Deputeti rus kërkon që Putini t’i japë fund luftës në Ukrainë

Një deputet legjislativ i Partisë Komuniste në Lindjen e Largët të Rusisë i ka kërkuar presidentit rus, Vladimir Putin, t’i japë fund luftës dhe të tërheqë forcat ruse nga Ukraina.

Duke thyer linjën e partisë në një shfaqje të rrallë të kundërshtimit ndaj luftës së vendit të tij në Ukrainë, Leonid Vasyukevich tha të premten: “Ne e kuptojmë se nëse vendi ynë nuk e ndalon operacionin ushtarak, do të kemi më shumë jetimë në vendin tonë”, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Ai po fliste në një takim të Asamblesë Legjislative Rajonale të Primorskut në portin e Paqësorit të Vladivostok.

Duke iu drejtuar komenteve të presidentit rus, fjalimi i tij u shfaq në një video të postuar në një kanal Telegram.

Kryetari i asamblesë legjislative më pas lëshoi ​​një deklaratë duke i quajtur vërejtjet një “provokim politik” të pambështetur nga shumica e ligjvënësve.

Në fillim të këtij muaji, një diplomat rus me bazë në Gjenevë dha dorëheqjen, duke thënë se i vinte “turp” për luftën. Rusia ka vendosur dënime të rënda për sfidimin publikisht të narrativës së Kremlinit për operacionin ushtarak në Ukrainë.

Lajmet Deputeti rus kërkon që Putini t’i japë fund luftës në Ukrainë >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!