Dhjetëra të vrarë pas një rrëmuje në një ngjarje bamirësie në Nigeri

Të paktën 31 persona janë vrarë gjatë një rrëmuje në një ngjarje bamirësie në kishën në qytetin Port Harcourt të Nigerisë jugore, sipas policisë.

Qindra njerëz që ishin paraqitur për të marrë ushqim në ngjarje herët të shtunën, depërtuan përmes një porte, duke shkaktuar rrëmujë, tha Grace Iringe-Koko, zëdhënëse e policisë për shtetin Rivers, kryeqyteti i të cilit është Port Harcourt.

“Njerëzit ishin atje më herët dhe disa u bënë të paduruar dhe filluan të nxitonin, gjë që çoi në stampim. Policia është në terren duke monitoruar situatën ndërsa hetimi vazhdon”, tha Iringe-Koko për Reuters.

Zëdhënësi i policisë tha se shtatë të tjerë u plagosën, por po “i përgjigjen trajtimit” pas rrëmujës në ngjarjen, që organizatorët thanë se kishte për qëllim “të ofronte shpresë” për nevojtarët.

Zëdhënësi i policisë tha se një hetim ka nisur dhe një raport do të publikohet në kohën e duhur.

Fidelis Mbah i Al Jazeera-s duke raportuar nga kryeqyteti nigerian, Abuja tha se numri i të vdekurve mund të rritet.

“Dëshmitarët thonë se numri mund të jetë më i lartë se shifra zyrtare e dhënë nga policia. Një incident i ngjashëm ndodhi gjithashtu në dhjetor 2020 pasi një organizatë biznesi u përpoq të jepte donacione për njerëzit e varfër në Port Harcourt”, tha Mbah.

“Rreth tetë persona u vranë në atë incident. Qeveria ka bërë thirrje për një hetim për të zbuluar nëse masat e duhura të sigurisë janë vendosur për të siguruar që incidente të tilla të mos ndodhin më”, shtoi ai.

Videot nga vendi i ngjarjes tregonin veshjet dhe këpucët e destinuara për përfituesit, të shpërndara në terren. Mjekët dhe punonjësit e urgjencës trajtuan disa nga të plagosurit teksa ishin shtrirë në fushë të hapur.

Nigeria ka parë disa tragjedi rrëmujë mbi shpërndarjen e ushqimit në vitet e fundit, duke përfshirë një program ushqimor të agjencisë së ndihmës në shtetin verior Borno, ku shtatë gra u shkelën për vdekje vitin e kaluar.

 

Lajmet Dhjetëra të vrarë pas një rrëmuje në një ngjarje bamirësie në Nigeri >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!