Sa finale dhe trofe të Ligës së Kampionëve kanë Liverpooli dhe Real Madridi – rekord historik nga dy gjigantët evropianë

Liverpool dhe Real Madrid kanë 19 Liga të Kampionëve së bashku, ndërsa kanë luajtur 26 finale të dyja.

Është skuadra më e suksesshme në këtë garë me të tretën, 13 trofe kanë Los Blanocs, ndërsa gjashtë The Reds.

Janë dy nga skuadrat që kanë luajtur më së shumti finale, që i shtohet tani edhe një duel tjetër historisë së tyre të jashtëzakonshme në garën më të rëndësishme të klubeve në botë.

 

Real Madrid do të luajë finalen e 17-të në Saint-Denis, ku Los Blancos kanë fituar 13 nga 16 finalet që kanë luajtur deri më sot dhe kanë humbur vetëm tre. Në Paris ata do të kërkojë të 14-tën.

Finalet e Real Madridit

1955-56: REAL MADRID 4-3 STADE DE REIMS

1956-57: REAL MADRID 2-0 FIORENTINA

1957-58: REAL MADRID 3-2 MILAN

1958-59: REAL MADRID 2-0 STADE DE REIMS

1959-60: REAL MADRID 7 -3 EINTRACHT FRANKFURT

1961-62: BENFICA 5-3 REAL MADRID

1963-64: INTER 3-1 REAL MADRID

1965-66: REAL MADRID 2-1 PARTIZAN

1980-81: LIVERPOOL 1-0 REAL MADRID

1997-98: REAL MADRID 1-0 JUVENTUS

1999-00: REAL MADRID 3-0 VALENCIA

2001-02: REAL MADRID 2-1 BAYER LEVERKUSEN

2013-14: REAL MADRID 4-1 ATLETICO MADRID

2015-16: REAL MADRID 1-1 (5-3 pen) ATLETICO DE MADRID

2016-17: REAL MADRID 4-1 JUVENTUS

2017-18: REAL MADRID 3-1 LIVERPOOL

Sa finale të Ligës së Kampionëve ka luajtur Liverpooli dhe sa ka fituar?

Liverpool luan në Paris finalen e dhjetë të historisë së tyre. Rekordi i tyre i deritanishëm është pozitiv, me gjashtë tituj të fituar dhe tre finale të humbura.

Liverpooli dhe Real Madridit, janë përballur në finale dy herë dhe bilanci është 1-1.

Anglezët  triumfuan në vitin 1981, ndërsa Los Blancos në vitin 2018.

Finalet e Liverpoolit

1976-77: LIVERPOOL3-1 BORUSSIA MOENCHENGLADBACH

1977-78: LIVERPOOL 1-0 BRUGES

1980-81: LIVERPOOL 1-0 REAL MADRID

1983-84: LIVERPOOL 1-1 (4-2 pen) ROMA

1984-85: JUVENTUS 1-0 LIVERPOOL

2004-05: LIVERPOOL 3-3 (3-2 PEN) MILAN

2006-07: MILAN 2-1 LIVERPOOL

2017-18: REAL MADRID 3-1 LIVERPOOL

2018-19: LIVERPOOL 2-0 TOTTENHAM

Lajmet Sa finale dhe trofe të Ligës së Kampionëve kanë Liverpooli dhe Real Madridi – rekord historik nga dy gjigantët evropianë >> Rahoveci info.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!