Departamenti i Drejtësisë do të shqyrtojë reagimin e policisë ndaj të shtënave në shkollën e Teksasit

Departamenti amerikan i Drejtësisë do të hetojë reagimin e policisë ndaj të shtënave masive në një shkollë në Uvalde, Teksas, ku u vranë 19 fëmijë dhe dy mësues.

Zemërimi i publikut po rritet pasi u zbulua se oficerët prisnin në korridor ndërsa fëmijët e bllokuar me sulmuesin bënin thirrje të dëshpëruara në 911.

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, ndodhet në Uvalde për të takuar familjet e shkatërruara nga vrasjet.

Ai gjithashtu do të takojë të mbijetuarit.

Zonja e Parë Jill Biden, shoqëroi presidentin në një memorial në shkollën fillore Robb. Ata u panë duke ngushëlluar drejtoreshën e shkollës Mandy Gutierrez, pranë një tapeti me homazhe me lule për mësuesit dhe fëmijët që humbën jetën.

Duke shpallur Rishikimin e Incidentit Kritik të dielën, Departamenti i Drejtësisë i ShBA-së tha se qëllimi ishte të “siguronte një llogari të pavarur të veprimeve dhe përgjigjeve të zbatimit të ligjit atë ditë dhe të identifikonte mësimet e nxjerra dhe praktikat më të mira për të ndihmuar reaguesit e parë të përgatiteshin dhe t’i përgjigjeshin sulmuesit aktiv”.

Lajmet Departamenti i Drejtësisë do të shqyrtojë reagimin e policisë ndaj të shtënave në shkollën e Teksasit >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!