Komuna zotohet t’i heqë grafitet pashije nga Shtëpia e Kulturës (VIDEO)

Qendra e Kulturës “Tahir Sinani” në Lipjan, është mbushur me grafite të ndryshme në muret e jashtme.

Kështu, gjendja aktuale e objektit nuk u pëlqen qytetarëve.

Mirëpo, tek në vitin e ardhshëm, Komuna e Lipjanit planifikon të nisë punimet në ndërtimin e objektit të ri.

“Shtëpia e Kulturës “Tahir Syla” është e paraparë të rrënohet dhe të ndërtohet e re, që plotëson nevojat e qytetarëve për aktivitete atraktive dhe kulturore”, deklaroi Hyrë Bytyçi, zëdhënëse e Komunës së Lipjanit.

Një asamblist opozitar në këtë komunë nuk po pajtohet me rrënimin e objektit të vjetër.

“Ideja jonë ka qenë që kjo të restaurohet, pra të mos shkatërrohet e të ndërtohet i ri edhe për shkak të një identiteti kështu si objekt që e ka”, tha Alban Salihu, asamblist i Lëvizjes Vetëvendosje në Lipjan.

Aktualisht objekti shfrytëzohet nga grupi i atletikës, si dhe për organizime të ndryshme kulturo-artistike.

Lajmet Komuna zotohet t’i heqë grafitet pashije nga Shtëpia e Kulturës (VIDEO) >> Rahoveci.info.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!