Zelensky falënderon BE-në për ndalimin e naftës ruse

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka falënderuar Bashkimin Evropian për ndalimin e shumicës së naftës nga Rusia dhe u ka kërkuar aleatëve të Ukrainës që t’i japin vendit më shumë armë.

Zelensky tha se vendimi i BE-së për të shkurtuar pjesën më të madhe të importeve të naftës ruse do të thotë se Moska “nuk do të jetë në gjendje të shpenzojë dhjetëra miliarda euro për të financuar terrorin”, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

Ai shtoi se Ukraina do të bëjë presion për më shumë sanksione, duke thënë se “nuk duhet të ketë lidhje të rëndësishme ekonomike midis botës së lirë dhe shtetit terrorist”.

Zelensky u kërkoi gjithashtu aleatëve perëndimorë të Ukrainës që të sigurojnë më shumë armë të rënda, duke thënë se situata në Ukrainën lindore ku Rusia ka shtyrë ofensivën e saj mbetet “shumë e vështirë”.

Lajmet Zelensky falënderon BE-në për ndalimin e naftës ruse >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!