A duhet të japë Ukraina territor? Biden: Duhet të ketë zgjidhje të negociuar

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, duket se nuk e ka përjashtuar krejtësisht mundësinë që Ukraina do të duhet t’i japë territor Rusisë si ‘zgjidhje të negociuar’.

“A duhet Ukraina të japë territor për të arritur paqen?”, ishte pyetja që një gazetar i bëri presidentit amerikan pas komenteve të tij për raportin e punës për muajin maj.

“Që nga fillimi, kam thënë – jo të gjithë janë pajtuar me mua – asgjë për Ukrainën pa Ukrainën. Është territori i tyre. Unë nuk do t’u them atyre se çfarë duhet dhe nuk duhet të bëjnë”.

“Por mua më duket se do të vijë një moment përgjatë rrugës kur do të duhet të ketë një zgjidhje të negociuar. Dhe çfarë nënkupton kjo, nuk e di. Unë nuk mendoj se dikush e di këtë tani. Por ndërkohë, ne do të vazhdojmë t’i vendosim ukrainasit në një pozicion ku ata mund ta mbrojnë veten”, tha Biden, shkruan NYT, transmeton Klankosova.tv.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, deklaroi të enjten se forcat ruse aktualisht e kanë pushtuar afërsisht një të pestën e vendit të tij.

Në ndërkohë, objektivat e luftës së presidentit rus Vladimir Putin mbeten të turbullta, por Biden pretendoi në shkurt se Putini po përpiqej të “rithemelonte ish-Bashkimin Sovjetik” duke pushtuar territorin që dikur sundonte Moska.

Lajmet A duhet të japë Ukraina territor? Biden: Duhet të ketë zgjidhje të negociuar >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!