Bugajski: Rusia e sheh “Ballkanin e Hapur” si mjet për përmbysjen dhe ndarjen e Evropës

Njohësi i çështjeve të Ballkanit, Janusz Bugajski, ka reaguar pas lajmit për anulimin e vizitës së shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov në Beograd.

Bugajski përmes një postimi në Twitter, tha se Kremlini e sheh “Ballkanin e Hapur” si një mjet të dobishëm për përmbysjen dhe ndarjen e Evropës.

“Qeveritë properëndimore duhet të braktisin skemën dhe të mos ndjekin agjendën Moskë-Beograd”, ka shkuar Bugajski.

Sergei Lavrov ishte paraparë sot në arrijë në Serbi, por një gjë e tillë iu pamundësua pasi Bullgaria, Rumania, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi, ndaluan fluturimin e aeroplanit të tij mbi hapësirat e tyre ajrore.

Lajmet Bugajski: Rusia e sheh “Ballkanin e Hapur” si mjet për përmbysjen dhe ndarjen e Evropës >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!