Ilaçi që kuron kancerin në zorrë, po u jep shpresë shkencëtarëve me 100% efekt pozitiv në prova

Një medikament i ri që po testohet për kancerin kolorektal (kanceri në zorrë) i ka lënë mjekët të habitur pasi ka rikthyer një shkallë suksesi 100 për qind në provat klinike.

Dostarlimab, një ilaç me molekula të prodhuara në laborator që veprojnë si antitrupa zëvendësues në trupin e njeriut, i la studiuesit të habitur pasi të 18 pacientët me kancer rektal u konsideruan më të lehtësuar një vit pas provës së ilaçit, transmeton klankosova.tv.

Mjekët kryen ekzaminime fizike, endoskopi, skanime PET dhe skanime MRI dhe nuk ishin në gjendje të gjenin asnjë gjurmë kanceri në trupin e tyre.

Lajmet Ilaçi që kuron kancerin në zorrë, po u jep shpresë shkencëtarëve me 100% efekt pozitiv në prova >> Rahoveci.info.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!