Rusia rikthen në Ukrainë trupat e 210 ushtarëve të vrarë në Mariupol

Trupat e mbi 210 luftëtarëve ukrainas të vrarë në betejën për Maiurpol janë dërguar nga Rusia tek autoritetet e Ukrainës.

Inteligjenca ushtarake e Ukrainës tha se shumica e të vdekurve u vranë duke mbrojtur fabrikën e çelikut Azovstal në qytetin juglindor të Ukrainës, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Numri i trupave të mbetur ende nën rrënojat e uzinës së përhapur të epokës sovjetike nuk u specifikua nga agjencia.

Siç shkruan Euronews Mariupol tani është në duart e Rusisë, teksa ata filluan të kthejnë trupat javën e kaluar.

Ukraina tha të shtunën se të dy palët kishin shkëmbyer 320 trupa, me secilin nga 160.

Është e paqartë nëse ndonjë trup tjetër i është dhënë Rusisë.

Luftëtarët ukrainas mbrojtën fabrikën e çelikut për gati tre muaj përpara se të dorëzoheshin në maj nën sulmet e pamëshirshme ruse nga toka, deti dhe ajri.

Lajmet Rusia rikthen në Ukrainë trupat e 210 ushtarëve të vrarë në Mariupol >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!