Yellen thotë se është pamundur që ShBA-ja të izolohet nga goditjet e tregut të naftës

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së, Janet Yellen, ka thënë se është “praktikisht e pamundur” që Shtetet e Bashkuara të izolohen nga goditjet e tregut të naftës, si ato të shkaktuara nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë, kështu që është e rëndësishme të zhvendoset drejt burimeve të rinovueshme të energjisë.

Yellen i tha Komitetit të Financave të Senatit, se prodhuesit amerikanë të naftës, nuk arritën të parashikonin rimëkëmbjen e kërkesës dhe çmimeve pas pandemisë COVID-19, por tani ata kanë stimuj për të rritur prodhimin.

Lajmet Yellen thotë se është pamundur që ShBA-ja të izolohet nga goditjet e tregut të naftës >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!