Rusia flet për “armatosjen” e Kosovës, me “informata” të medieve të veta

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, ka paralajmëruar vendet Perëndimore se dërgesat e armëve në Ukrainë do të çojnë në shfaqjen e një tregu të zi për armët, veçanërisht në Evropën Perëndimore.

Zakharova theksoi se sipas disa raportimeve të fundit, tashmë disa armë janë në Shqipëri dhe Kosovë.

“Ata e kuptojnë se çfarë do të ndodhë me gjithë këtë. Sipas raportimeve të mediave, bandat ndërkombëtare të krimit kanë zhvilluar një plan loje për eksportet e armëve nga Ukraina, duke përfshirë armët e rënda. Dhe disa armë tashmë janë në Bosnje, Shqipëri, Kosovë, etj.” tha Zakharova.

“Ata besojnë se kjo është një biletë me një drejtim. Epo, në fakt jo, pse? Ata besojnë se heqin qafe armët e vjetruara duke i dërguar ato në Ukrainë ose në një vend të tretë, dhe ata detyrojnë pajisje të vjetra në Ukrainë,” tha ajo, cituar nga TASS.

“Megjithatë, ata harrojnë se kjo dërgesë e armëve në Ukrainë do të çojë në shfaqjen e një tregu të zi armësh, veçanërisht në Evropën Perëndimore”, vazhdoi Zakharova. /abcnews

Lajmet Rusia flet për “armatosjen” e Kosovës, me “informata” të medieve të veta >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!