Kalimi i lumenjve është një strategji e rrezikshme për Rusinë

Kalimi i lumenjve të Ukrainës është një strategji e rrezikshme për ushtrinë ruse dhe Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar, thotë se operacione të tilla sulmi “ka të ngjarë të jenë ndër faktorët më të rëndësishëm përcaktues në rrjedhën e luftës”.

Muajin e kaluar, ushtria ruse dështoi në përpjekjet e saj për të kaluar një lumë tre herë në tre ditë, thuhet sipas një zyrtari të ushtrisë ukrainase, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Serhiy Haidai, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale të Luhanskut, tha se Rusia po përpiqej shumë që të kalonte lumin Siversky Donets në mënyrë që të rrethonte një qytet strategjik në lindje të Ukrainës.

Lajmet Kalimi i lumenjve është një strategji e rrezikshme për Rusinë >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!