Kështu do të duket gjenerata e ardhshme Apple CarPlay

Kompania njoftoi përmirësime në Konferencën Botërore të Zhvilluesve të Apple, e cila zgjat deri të premten, 10 qershor. Ashtu si Android Auto, sistemi i ri është optimizuar për të qenë më funksional dhe për të punuar më mirë në shumë ekrane, qofshin ato në pozicion portret apo peizazh.

Për më tepër, Apple tha se sistemi i saj do të jetë në gjendje të komunikojë me më shumë sisteme të brendshme të automjeteve dhe se do të jetë në gjendje të marrë përsipër ekranet e instrumenteve pas timonit, të cilat po bëhen më të zakonshme në botën e automobilave.

Nëpërmjet këtyre përmirësimeve, CarPlay do të jetë në gjendje të trajtojë më shumë sesa thjesht detyra navigimi. Përdoruesit do të mund të kontrollojnë kondicionerin dhe radion pa u kthyer në ekranin fillestar të automjetit.

IPhone do të jetë gjithashtu në gjendje të “komunikojë me sistemet e automjetit tuaj në kohë reale në një mënyrë miqësore ndaj privatësisë”, njoftoi Apple në një prezantim. Kjo do ta lejojë atë të shfaqë shpejtësinë, rpm, nivelin e karburantit, temperaturën dhe më shumë në ekranin e instrumentit.

Përveç aftësisë për t’u përshtatur me forma të ndryshme të ekranit, CarPlay do të jetë gjithashtu i personalizueshëm. Kjo do t’i lejojë drejtuesit të zgjedhin midis dimensioneve standarde ose një estetike më moderne të prezantimit të informacionit. Apple tha se prodhuesit e makinave në mbarë botën janë të ngazëllyer për të sjellë këtë vizion të ri të CarPlay për klientët, duke shfaqur logot për markat si Porsche, Jaguar, Acura, Volvo, Nissan, Ford dhe më shumë.

Kompania e teknologjisë, megjithatë, shtoi se kjo është vetëm një shije e asaj që ajo pret të jetë në gjendje të sjellë në treg me gjeneratën e ardhshme të CarPlay dhe se do të fillojë të shpallë disponueshmërinë e saj në automjete në fund të vitit të ardhshëm. /Rahoveci.INFO/

Lajmet Kështu do të duket gjenerata e ardhshme Apple CarPlay >> Rahoveci.INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!