BE nënshkruan marrëveshje për import të gazit me Egjiptin dhe Izraelin

Bashkimi Evropian, Egjipti dhe Izraeli kanë nënshkruar sot një Memorandum Mirëkuptimi trepalësh, për eksportin e gazit natyror në vendet evropiane.

Marrëveshja, e cila u nënshkrua në Kajro, do të ndihmojë në reduktimin e varësisë energjetike të bllokut nga Rusia.

“Çfarë momenti i veçantë. Të tre palët synojnë të ndërtojnë infrastrukturë të përshtatshme për burimet e rinovueshme – energjinë e së ardhmes”, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Sipas memorandumit, të tre palët do të punojnë së bashku për të siguruar një furnizim të qëndrueshëm të gazit natyror në tregun evropian.

BE-ja do të ndihmojë gjithashtu Egjiptin dhe Izraelin të rrisin prodhimin dhe eksplorimin e gazit në ujërat e tyre territoriale përkatëse.

Vitin e kaluar, BE importoi rreth 40 përqind të gazit të saj nga Rusia. Pushtimi i Ukrainës shkaktoi një ndryshim të mprehtë në politikën e BE-së që nënkuptonte kërkimin e burimeve alternative të energjisë.

Ministri egjiptian i naftës, Tarek el-Molla, e përshkroi marrëveshjen si një moment historik, të rëndësishëm për bashkëpunimin mes Egjiptit, Izraelit dhe BE-së, raporton DW, transmeton Klankosova.tv.

Kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett, gjithashtu përshëndeti marrëveshjen në një postim në Tëitter duke thënë: “Për herë të parë në histori, Izraeli do të bashkëpunojë me Egjiptin dhe do të eksportojë gaz natyror bardh e kaltër në Bashkimin Evropian”.

Gjatë viteve të fundit ka pasur një përmirësim gradual të marrëdhënieve mes Egjiptit dhe Izraelit.

Lajmet BE nënshkruan marrëveshje për import të gazit me Egjiptin dhe Izraelin >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!