Lavrov: Nuk e pushtuam Ukrainën

Që kur ushtria ruse sulmoi Ukrainën gati katër muaj më parë, mijëra civilë janë vrarë dhe qytete të tëra janë kthyer në gërmadha, ndërsa miliona ukrainas janë larguar nga shtëpitë e tyre.

Por të enjten, ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov tha se gjërat nuk ishin ashtu siç dukeshin.

“Ne nuk e pushtuam Ukrainën”, pohoi ai, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

“Ne shpallëm një operacion special ushtarak sepse nuk kishim absolutisht asnjë mënyrë tjetër për t’i shpjeguar Perëndimit se zvarritja e Ukrainës në NATO ishte një akt kriminal”.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, Lavrov ka dhënë vetëm disa intervista për mediat perëndimore.

Ai përsëriti linjën zyrtare të Kremlinit se kishte nazistë në Ukrainë.

Zyrtarët rusë shpesh pretendojnë se ushtria e tyre po “de-nazifizon” vendin.

Lavrov shkaktoi bujë kohët e fundit kur u përpoq të justifikonte sharjen naziste në lidhje me presidentin e Ukrainës, i cili është hebre, duke bërë pretendimin qesharak se Adolf Hitleri kishte “gjak hebre”.

Lajmet Lavrov: Nuk e pushtuam Ukrainën >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!