Julian Assange mund të ekstradohet, thotë sekretari i Brendshëm i Britanisë

Ekstradimi i themeluesit të Wikileaks, Julian Assange në SHBA është miratuar nga Sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Priti Patel.

Assange ka 14 ditë për të apeluar vendimin, tha Zyra e Brendshme, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Ai tha se gjykatat gjetën se ekstradimi nuk do të ishte “i papajtueshëm me të drejtat e tij njerëzore” dhe se ndërsa në SHBA “ai do të trajtohet siç duhet”.

Assange kërkohet nga autoritetet amerikane për dokumente të zbuluara në 2010 dhe 2011, për të cilat SHBA-ja thotë se shkelin ligjin dhe rrezikonin jetë.

Dokumentet e Wikileaks lidhen me luftërat në Irak dhe Afganistan.

Australiani po mbahet në burgun Belmarsh në Londër, pas një beteje të gjatë për të shmangur ekstradimin.

Ekstradimi lejon një vend t’i kërkojë një tjetri të dorëzojë një të dyshuar për t’u përballur me gjyqin.

Lajmet Julian Assange mund të ekstradohet, thotë sekretari i Brendshëm i Britanisë >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!