Klitschko: Rusët po vdesin për ambiciet e Putinit

Kryetari i Bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, ka thënë se qytetarët rus përfundimisht do ta kuptojnë se ushtarët e tyre të rinj po vdesin për asgjë më shumë se ambiciet e presidentit rus Vladimir Putin.

Ish-kampioni botëror i boksit në peshat e rënda po merrte pjesë në funeralin e një aktivisti të njohur 24-vjeçar kundër korrupsionit kur u bënë komentet.

Ushtari vullnetar Roman Ratushny u vra në Izyum, në rajonin e Kharkiv, më 9 qershor, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Kryebashkiaku Klitschko, i cili fitoi fansas anembanë botës gjatë karrierës së tij të gjatë, tha se lideri rus po shkatërronte miliona jetë si në Ukrainë ashtu edhe në vendin e tij.

“Kjo është gjithashtu një tragjedi për rusët dhe për Federatën Ruse. Njerëzit nuk e kuptojnë këtë tani, por jam i sigurt se do ta kuptojnë shumë shpejt realitetin. Rusët vdesin – për çfarë? Ambicia e Putinit?”.

Kryebashkiaku ishte në mesin e qindra të pranishmëve që dolën për të nderuar zotin Ratushny – i cili u bë i njohur gjatë protestave pro-demokracisë në 2013 kundër ish-qeverisë ukrainase pro-Moskës.

Lajmet Klitschko: Rusët po vdesin për ambiciet e Putinit >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!