Marrëveshja Kosovë-Serbi, SHBA-BE janë pesimiste që ndodhë gjatë qeverisë Kurti

Dialogu mes Kosovës she Serbisë ka ngecur.

Ish-ambasadori amerikan në Beograd, William Montgomery, ka thënë se kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka ndryshuar marrëdhëniet e BE-së dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës me Kosovën.

Montgomery, duke komentuar marrëdhëniet e Kurtit me SHBA-në, për të cilat William Walker dhe Richard Grenell kanë folur në mënyrë të ngjashme ditët e kaluara, ka thënë se SHBA-të dhe BE-ja kanë qenë të njëanshme për çështjen e Kosovës në favor të shqiptarëve të Kosovës, deri në veprimet dhe provokimet e njëanshme të Kurtit, raporton Kosovoonline, transmeton Rahoveci.info.

“Tani si BE ashtu edhe SHBA po shtrëngojnë duart e tyre në pafuqi dhe pashpresë,” tha Montgomery.

Siç vlerësoi ai, perspektivat për dialog të vërtetë mes shqiptarëve të Kosovës dhe Serbisë janë më të këqija se kurrë.

“Pra, gjithçka është në thelb në një ndalesë dhe ndërsa BE dhe SHBA janë të kujdesshëm në deklaratat e tyre, të dy janë pesimistë për të ardhmen afatshkurtër dhe nuk shohin asnjë shpresë për sa kohë që Kurti është në kontroll,” tha Montgomery.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!