Dilema rreth punëtorëve kosovar

Dilema rreth punëtorëve kosovar
Rahoveci INFO – Drejt, shpejt, guximshëm… 13 vitë me ju!

Shkruan: Fadil HALILI

Në rrethana të caktuara tregu i punës kosovar apo me mirë të themi shqiptarë, absorbon kuadro të kualifikuar dhe të pakualifikuar, nga bizneset e kualifikuara dhe ato aksidentalisht që ua ka deshtë punën(lidhjet politike, farefisnore) etj.

Tregu kosovar, apo bizneset tona allashqiptare deri më sot e kanë përdorë shtrydh dhe madje nxjerr fundin punëtorëve, e që në substancë nuk do të duhej të thuhej punëtori kosovar por skllavi kosovar.

Tani, rrjedhat dhe nevoja e skllavopronarëve, allabiznesmenëve kosovarqe u bie në mend se nuk ka punëtor edhe atë në mëngjeskur sheh që “s’paska dal punëtorët në punë” edhe më keq ” e paskan thy qafen me viza pune”.

Njerëz, thirrni mendjes , tkurreni fitimin dhe ngritni pagat e punëtorëve sepse së pari djersa e tyre do ju vret e pastaj haku i tyre do ju zënë.

P. S. E pyesin një pleqnar sa bën shpija jote, i kthen përgjigjen :, shpija ime ka vlerë sepse kam meshkujt në shpi dhe jo në dynja.

Porosia: Mos lejoni fuqia punëtore të ju ik, reflektoni dhe mbajeni sepse është aseti kryesor në mos të themi ajka e secilit biznes në Kosovë, ngritni pagat e punëtorit, trajtoni dinjitetshëm sepse nëse bëhet vonë, siç thotë populli “e lyp e se gjenë”.

Harrova edhe diçka, një pjesë e biznesit arsyetohen po e paguj po s’po punon, paguajë edhe më shumë edhe trajto dinjitetshëm e sheh realitetin si duhet.

Lajmet Dilema rreth punëtorëve kosovar >> Rahoveci INFO. Shkruar nga: Mentor Barani

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!