Nuk ndalen zjarret në Mitrovicë

Temperaturat e larta kanë shkaktuar shumë probleme.

Disa fshatra të qytetit të Mitrovicës janë përfshirë nga zjarret që nga pasdita e sotme.

Fshatrat Kçiq, Zasellë e Cernushë janë kërcënuar seriozisht nga zjarret e mëdha të cilat kanë zgjeruar perimetrin e tyre në 2 orët e fundit, shkruan Rahoveci.info.

Sipas informacioneve që posedon Rahoveci.info, disa shtëpi në fshatin Zasellë, një restorant, e antenat në fshatin Cernushë janë në rrezik të madh që të përfshihen nga flakët.

Raportimet e fundit thonë se zjarri është rikthyer sërish në fshatin Kçiq dhe atë shumë pranë shtëpive.

Aktualisht, me trajtimin e zjarreve po merren Zjarrfikësit e Mitrovicës, Forca e Sigurisë së Kosovës dhe KFOR-i, por ende nuk ka raportime se niveli qëndror ka dërguar ndihmë atje.

Gjatë ditës, Rahoveci.info ka sjellur pamje ku shihet edhe KFOR-i që me helikopter tenton shuarjen e vatrave të zjarrit të cilat tashmë veçse janë zgjeruar.

Mbetet të shihet nëse shuarja e zjarreve do të jetë e mundur gjatë orëve të natës kur temperaturat janë më të ulëta, por duke pasur parasysh së bëhet fjalë për një pjesë të lartë të qytetit, erërat e forta po u shkaktojnë probleme autoriteteve përgjegjëse.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!