McDonald’s rrit çmimin e cheeseburgerit në Britani për herë të parë në 14 vjet

McDonald’s do të rrisë çmimin e cheeseburger-it për 20 për qind në Britani, kjo është edhe rritja e parë të çmimit për artikullin popullor në 14 vjet.

Çmimi i cheeseburger-it tani do të rritet në 1.19 paund nga 99 pens. McDonald’s do të rrisë gjithashtu çmimet me 10p-20p për artikujt e tjerë që janë goditur nga rritja e kostove, u tha klientëve të martën shefi i zinxhirit të burgerëve në Mbretërinë e Bashkuar.

“Ne po jetojmë nëpër kohë tepër sfiduese,” tha CEO i McDonald’s në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë, Alistair Macrow.

“Ashtu si ju, kompania jonë, ekskluzivitetet tanë që zotërojnë dhe operojnë restorantet tona, dhe furnitorët tanë po e ndjejnë të gjithë ndikimin e inflacionit në rritje”.

Rritja, e cila do ta çojë cheeseburgerin mbi pikën e çmimit prej 1 paund, vjen ndërsa inflacioni britanik i çmimeve të konsumit lëviz rreth niveleve maksimale të 40 viteve dhe parashikohet të arrijë në 11 për qind në tetor.

Macrow tha se rritjet ishin vonuar për aq kohë sa të ishte e mundur dhe se kompania ishte ende e përkushtuar për të mbajtur çmimet të përballueshme.

Zinxhiri i cili drejton më shumë se 36 mijë restorante në më shumë se 100 vende, gjithashtu rriti çmimet në SHBA me 6 për qind vitin e kaluar, në përputhje me rritjen e kompanive të tjera të fokusuara tek konsumatorët, të cilat po përballen me inflacion më të lartë në mes të kërkesës së fortë pas pandemisë dhe ndërprerja e zinxhirit të furnizimit.

 

Lajmet McDonald’s rrit çmimin e cheeseburgerit në Britani për herë të parë në 14 vjet >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!