Albena Reshitaj pritet t’i bashkohet Listës Guxo në Kuvend?

Albena Reshitaj pjesë e mundshme e grupit parlamentar të Listës Guxo, komentojnë analistët.

Analistët në “Debat Plus” kanë komentuar mundësinë e formimit të një grupi të ri parlamentar në Kuvendin e Kosovës.

Si opsion është përmendur formimi i një grupi të ri parlamentar mes deputetëve të Listës Guxo dhe deputetes që aktualisht është e pavarur Albena Reshitaj.

Ish-ministri i Drejtësisë, Selim Selimi ka thënë se Reshitaj ka mundësi t’iu bashkohet deputetëve të Listës Guxo.

“Edhe nëse behet grupi parlamentar i Listës Guxo, nuk është rrezik për Qeverinë”, ka deklaruar Selimi.

Mushkolaj ka thënë se edhe nëse formohet grupi i Listës Guxo me Albena Reshitajn, kjo do të ishte në shërbim të fuqizimit të Guxo.

“Realisht tash për tash nuk e dimë çfarë përfaqëson Lista Guxo. Kjo parti e ka të vështirë në zgjedhjet e ardhshme prandaj formimi i këtij grupi do të ishte legjitim”, deklaroi Mushkolaj.

Edhe Dardan Gashi mendon se formimi i grupit parlamentar të Guxo do të ishte veprim i nevojshëm për ekzistimin e tyre si parti.

“Nëse Lista Guxo dëshiron të vazhdojë të ekzistojë, duhet patjetër të bëj këtë hap për të formuar grupin e tyre parlamentar, ndryshe nuk ka si del në zgjedhje”.

Mirëpo Selimi thotë se nëse Guxo do të ndahej nga LVV do të ndeshej me elektoratin e LVV-së sikurse ish-grupi i PSD-së.

Aktualisht Lista Guxo në Kuvendin e Kosovës ka katër deputetë (Burim Meta, Doarsa Kica-Xhelili, Haxhi Avdyli, Jeta Statovci) dhe dy ministra (Faton Peci e Donika Gërvalla), derisa Vjosa osmani për shkak të përgjegjësive kushtetuese pas zgjedhjes presidente është dorëhequr nga funksionet partiake.

Për t’u formuar një grup parlamentar nevojiten së paku gjashtë deputetë.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!