Çka po ndodh, Blinken e Lavrov për herë të parë në telefon pas luftës në Ukrainë

Blinken e Lavrov për herë të parë në telefon pas luftës në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov. Blinken ka deklaruar se i ka bërë presion Kremlinit të pranojë propozimin që Uashingtoni ka paraqitur për të siguruar lirimin e dy amerikanëve të arrestuar në Rusi.

Në bisedën e tyre të parë të tillë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt, të dy palët u përpoqën të qëndronin në pozicionet e tyre ekzistuese, sipas deklaratës së Blinken dhe ministrisë së Jashtme ruse.

“Ne patëm një bisedë të sinqertë dhe të drejtpërdrejtë,” tha Blinken në një konferencë shtypi në Departamentin e Shtetit.

“Unë i bëra presion Kremlinit të pranojë propozimin që ne bëmë për lirimin e Paul Ëhelan dhe Brittney Griner”, tha ai, shkruan Reuters, përcjell abcnews.al.

Lavrov i sugjeroi Blinken që të dy palët të përdorin diplomaci të qetë për çështjen e shkëmbimit të të burgosurve.

“Lidhur me shkëmbimin e mundshëm të shtetasve rusë dhe amerikanë të burgosur, pala ruse sugjeroi fuqimisht një kthim në praktikën e trajtimit të kësaj në mënyrë profesionale dhe përdorimit të ‘diplomacisë së qetë’ në vend të hedhjes së informacionit spekulativ”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme ruse.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!