Alfa Romeo është duke përgatitur një superveturë

Alfa Romeo po punon për zhvillimin e një superveture për nder të ekipit të saj F1, por edhe motorit të famshëm V6 me dy turbo që fuqizon Giulia Quadrifoglio.

Gjithçka ka kuptim duke pasur parasysh faktin se motorët SUS të Alfa, si ekipi F1, nuk do të jenë të disponueshëm për shumë më gjatë. Audi është afër blerjes së 75 për qind të aksioneve në operacionet e ekipit Alfa Romeo Orleans F1, i cili aktualisht është zyrtarisht në pronësi të Sauber.

Duetto kthehet si një model elektrik, që do të thotë se 33 Stradale është një konkurrent i mundshëm. 33 Stradale ishte një nga supermakinat e para në botë dhe u prodhua në të njëjtën kohë me Lamborghini Miura. Megjithatë, u prodhuan vetëm 18 shembuj të Stradale.

Kjo nuk është hera e parë që Imparato ka lënë të kuptohet për një 33 Stradale moderne, por vetëm pak muaj më parë u bë e qartë se ai duhet të kishte një makinë elektrike, jo SUS.

Alfa F1 do të dërgojë ngadalë ekipin Audi F1 dhe kur bëhet fjalë për veturat rrugore, marka dalëngadalë do të braktisë imazhin e saj sportiv dhe do t’i drejtohet prodhimit të një sërë veturash elektrike. Është shumë larg nga e njëjta markë që krijoi dy modele speciale për të festuar rikthimin e saj jetëshkurtër në Formula 1.

Ndryshimet në Alfa janë të pashmangshme, por para kësaj kompania dëshiron të tregojë edhe një herë “anën e egër”. 33 Stradale e re padyshim do të ishte e denjë për këtë dhe do të shërbente gjithashtu si një lamtumirë e përshtatshme për një markë legjendare që po ndryshon për shkak të revolucionit elektrik. /Rahoveci.INFO/

Lajmet Alfa Romeo është duke përgatitur një superveturë >> Rahoveci.INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!