Gazetarja detyrohet të ndërrojë veshjen gjatë ekzekutimit të një të burgosuri

Një gazetare u detyrua të ndryshonte veshjen e saj përderisa merrte pjesë në ekzekutimin e një të dënuari me vdekje në Alabama, pasi zyrtarët e burgut i thanë se fustani i saj ishte shumë i shkurtër.

Ivana Hrynkië Shatara, producentja menaxhuese për uebsajtin AL.com, thotë se asaj iu tha gjithashtu se këpucët e saj me majë të hapur ishin shumë të dukshme nga një anëtar i stafit në Departamentin e Korrigjimeve në Alabama (ADOC).

Hrynkië Shatara u ndalua teksa mbërriti në qendrën e medias në Institucionin Korrektues William C Holman në qytetin e Atmore dhe tha se veshja e saj shkelte kodin e veshjes së burgut, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Ajo vizitoi burgun më 28 korrik për të mbuluar ekzekutimin e Joe Nathan James Jr, i dënuar me vdekje për vrasjen e ish-të dashurës së tij, Faith Hall, 26 vjeç, në 1994.

Në një deklaratë të shpërndarë në Tëitter, gazetarja tha se kishte veshur të njëjtin fund në ekzekutimet e mëparshme dhe ngjarje të tjera ku nuk kishte hasur në incidente.

“Unë u përpoqa të tërhiqja fustanin tim në ijet e mia për ta bërë më të gjatë, por më thanë se nuk ishte ende i përshtatshëm.”

Një fotograf i huazoi Shataras veshjet e tij mbrojtëse kundër shiut, duke përfshirë pantallonat e papërshkueshme nga uji, të cilat ADOC i konsideroi të përshtatshme.

Megjithatë, asaj iu desh të kthehej në makinën e saj për të ndërruar këpucët pasi iu tha se ishin të papërshtatshme.

“Pavarësisht se kam veshur vadera nga një burrë që nuk e kam takuar kurrë dhe këpucë të rastësishme tenisi, unë vazhdova të bëj punën time”, tha ajo.

Lajmet Gazetarja detyrohet të ndërrojë veshjen gjatë ekzekutimit të një të burgosuri >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!