Osmani në takim me ambasadorin gjerman: Serbisë t’i dërgohen mesazhe se nuk tolerohen veprimet e saj të dhunshme

Presidentja Vjosa Osmani është takuar sot me ambasadorin e Gjermanisë, Jorn Rohde.

Përmes një komunikate për media bëhet e ditur se në takim është diskutuar për situatën e përgjithshme në vend, në veçanti tensionet në veri të Kosovës.

Po ashtu bëhet e ditur se në takim është diskutuar edhe për kandidaturën e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

Komunikata e plotë:

Presidentja Osmani priti në takim ambasadorin e Gjermanisë Jörn Rohde

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim ambasadorin e Gjermanisë, Jörn Rohde, me të cilin ka biseduar për situatën e përgjithshme në vend dhe rajon. Presidentja Osmani ka theksuar se në raport me zhvillimet e fundit në veri të Kosovës, institucionet e Kosovës janë të përkushtuara ta vazhdojnë koordinimin e plotë me partnerët ndërkombëtarë, ashtu siç janë koordinuar edhe deri më tani. Sipas Presidentes Osmani, Kosova është gjithnjë e gatshme që të ndërmarrë hapa, të cilët kontribuojnë për paqen dhe stabilitetin e vendit dhe rajonit.

Poashtu, Presidentja Osmani ka potencuar se është më rëndësi t’i dërgohen mesazhe të qarta Serbisë nga komuniteti ndërkombëtar se nuk do të tolerohet retorika e saj nxitëse dhe veprimet e saj të dhunshme nëpërmjet strukturave ilegale në veri të Kosovës.

Në takim u diskutua edhe për kandidaturën e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës dhe punën e vazhdueshme në nivele të ndryshme të qeverisjes dhe diplomacisë për ta përmbyllur me sukses këtë proces. U diskutua, poashtu edhe rëndësia e përmbylljes sa më parë të procesit për liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës si dhe për organizimin e Forumit për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, nikoqir i të cilit do të jetë Presidentja Osmani në muajin tetor të këtij viti në Prishtinë.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!